Wpływ stanu gleby na rozwój roślin
Karolina Frąckowiak – Pawlak
Jednym z najbardziej istotnych aspektów w produkcji rolnej jest stan posiadanych gleb, a w szczególności zawartość w nich materii organicznej (próchnicy). Od zawartości próchnicy zależą plonotwórcze możliwości gleby. Z tego powodu w badaniach naukowych starano się m.in. określić wpływ stosowania UGmax na przyrost materii organicznej.
Tylko gleba żyzna, urodzajna jest w stanie zapewnić roślinom składniki pokarmowe, wodę i tlen w ilości, formach oraz proporcjach niezbędnych do uzyskania wysokiego plonu. Gleba o dobrej strukturze, zawierająca próchnicę stanowi rezerwuar składników pokarmowych, a także bufor, który uniemożliwia ich utratę.
Wyniki różnych autorów, w tym Długosza z UTP w Bydgoszczy wskazują na dodatni wpływ omawianego preparatu na zawartość materii organicznej w glebie.
Gleba, która charakteryzuje się wyższą zawartością materii organicznej posiada lepsze właściwości wodno – powietrzne i większą pulę dostępnych dla roślin składników pokarmowych i stwarza roślinom korzystne warunki do rozwoju.
System korzeniowy roślin szybciej się rozwija, jest zdrowszy i posiada większe możliwości pobrania składników odżywczych.
Przykładem są zdjęcia systemu korzeniowego, wykonane w laboratorium UP w Poznaniu – żyto (zdjęcie 1), w warunkach polowych – burak cukrowy (zdjęcie 2) oraz łubin biały (zdjęcie 3).
Gleby o dobrej strukturze szybko wchłaniają wodę z opadów i ją magazynują. Natomiast gleby o gorszej strukturze mają zmniejszone możliwości przenikania wody (głównie gleby zlewne i ciężkie), co zwiększa jej spływ i podtopienia w trakcie opadów deszczu. Natomiast gleby lekkie z niską zawartością próchnicy cechują się dużą przesiąkliwością wody w głębsze i niedostępne dla roślin warstwy.
Z tego powodu w dni bezdeszczowe roślinom podczas wegetacji coraz częściej brakuje wody, zwiększa się efekt suszy.
Podsumowując powyższe, niezależne badania naukowe stwierdzić można, że UGmax jest preparatem o szerokim działaniu, wpływającym korzystnie na glebę oraz rośliny uprawne
Stosowanie UGmax przyczynia się do:
- odbudowy życia mikrobiologicznego w glebie,
- zwiększenia zawartości materii organicznej,
- polepszenia stosunków wodno-powietrznych w glebie,
- zwiększenia dostępności składników pokarmowych,
- zwiększenia efektywności stosowanych nawozów,
- lepszego rozwoju systemu korzeniowego roślin,
- wzrostu plonowania roślin uprawnych,
Słoma z UGmax
same korzyści!
Zamów UGmax już teraz
SPRWDŹ INNE BADANIA
Słoma – problemy
czy korzyści
Stefan Troka na podstawie wyników badań przeprowadzonych przez dr hab. inż Karola Kotwicę, prof. nadz. UTP w Katedrze Podstaw Produkcji Roślinnej i Doświadczalnictwa UTP w Bydgoszczy, m.in. w ramach projektu badawczego PB 0834/B/P01/2009/36 finansowanego przez MNiSW.
Plonowanie roślin w aspekcie pobrania składników pokarmowych
Karolina Frąckowiak – Pawlak na podstawie wyników badań naukowych Katedry Chemii Rolnej i Biogeochemii Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu pod kierunkiem prof. dr hab. Witolda Grzebisza i Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie Oddział Bonin, pod kierunkiem prof. dr hab. inż. Kazimierza Jabłońskiego.